Zondag, 5 februari 2012 | RSS | Twitter

Oleander* - Nerium oleander

Waar te vinden
Oleander is een sierplant die je rond de middellandse zee ook vaak in het wild tegenkomt. Hier in Nederland vind je hem meestal in tuinen en parken. Het is een wintergroene harde struik met smalle, leerachtige bladeren die grijsgroen glanzend van kleur zijn en aan de onderkant mat. Hij heeft meestal rozerode bloemen, maar soms kom je hem ook met witte of gele bloemen tegen. Hij wordt 1.5 tot 5 meter hoog.

Bloeitijd
Juli-augustus.

Giftige delen
Ondanks zijn mediterrane uiterlijk is het niet bepaald een zonnig type te noemen. De gehele plant is erg giftig en ook na het drogen behoudt hij zijn giftigheid. Zijn gifstoffen geven dezelfde effecten als vingerhoedskruid. Het sap kan huidirritaties geven. Verder komen de volgende symptomen voor: maagdarmontstekingen met kolieken en bloederige diarree, verwardheid, pupilverwijding, hartritmestoornissen, hartzwakte, verzwakte ademhaling, coma en dood door hartstilstand.

Vergiftigingen komen gelukkig zelden voor. De plant smaakt namelijk zeer bitter en nodigt daarom niet snel uit tot eten. Paarden komen meestal ook niet in de tuin en dat is toch wel de plek waar je deze plant meestal tegenkomt. 30-60 gram blad van de struik kan al dodelijk zijn voor paarden. De plant kan zijn giftigheid ook afgeven als hij gedroogd in het hooi terechtkomt of als er per ongeluk bladeren in een plas water terechtkomen waaruit paarden ook wel eens drinken.

Informatie op andere sites
Nerium oleander (in het duits)
Nerium oleander (in het engels)

OleanderOleander

4 februari 2009