Zondag, 5 februari 2012 | RSS | Twitter

Einde Dazen in zicht?

  • afbeelding van marina
  • marina
Posted: 19 augustus, 2010 - 21:46

Echt even een flauwekul onderwerp. Vanavond weer eens ZONDER DAZEN gereden!! En dat was heerlijk!
Paard weer vrolijk, ik ook, lekker het hele bos door gecrossed. De zomer is leuk maar die dazen daar worden we af en toe helemaal **** van. Jee-ha!

Marina.


  • afbeelding van khatara
  • khatara
  • 21 augustus, 2010 - 18:49

Niet te vroeg juichen Marina!
Nu het weer zo warm geworden is, zijn er opeens weer veel meer dazen!
Bij jou ook?

Coraliekhatara juli 2009 5.JPG: even een foto van mijn lieve arabier merrie toegevoegdd. Bedoeld als avatar, maar het werkt geloof ik anderskhatara juli 2009 5.JPG: even een foto van mijn lieve arabier merrie toegevoegdd. Bedoeld als avatar, maar het werkt geloof ik anders


  • afbeelding van Ingeborg
  • Ingeborg
  • 29 augustus, 2010 - 18:33

Ha Marina en Coralie,

Heerlijk ik ben ook even blij met deze rust pauze van dazen...... Met de buien en koeler weer zijn ze in iedergeval even weg. Meestal is het halverwege September over hier in het moor Smiling Paardjes weer lekker buiten zonder vliegen dek, chemische en natuur chemische middeltjes etc etc.

By the way hebben jullie ervaring met een dazen vanger, hoe werk dit?

Groet Ingeborg


  • afbeelding van Karina
  • Karina
  • 30 augustus, 2010 - 08:13

hoi dames,

ivm de vraag van die dazenvanger :
ik heb hem zelf ook niet (schandalig duur zo'n ding!) maar een vriendin van mij is er dolblij mee.
ze heeft dat ding aan de verste kant vd wei staan, de paarden blijven er wel wat van uit de buurt...

systeem is als een vliegen / wespenvanger. ze kunnen er in maar niet meer er uit. gaan dus dood...
nu woont zij wel een heel eind van mij vandaan, dus effe gaan kijken hoe en wat voor meer technische uitleg is me te gek, die info geven ze in de shop ook wel denk ik?

hoop dat ik komende weekend op onze trektocht ook wat geluk heb om zonder die beesten te rijden!
groetjes en tot............. karina

www.Haflingers-DelaLuna.be
Want Haffies zijn échte 4x4's !!


  • afbeelding van marina
  • marina
  • 9 september, 2010 - 12:37

ERVARING
Ja ik heb ervaring met de dazenval. Inderdaad een duur ding, maar mijn meelij met onze lieve vriendjes die het zo te kwaad hadden met de dazen werd te groot. Ik vond dat ik in ieder geval IETS moest proberen.... Dus dan maar een dazenval kopen en de gok nemen. Het ding werd snel geleverd als een soort Ikea-pakket met plaatjes-handleiding. Het in elkaar zetten is een uitdaging, je moet er wel een beetje handig voor zijn. Daarna hebben we hem in de wei naast de schuilstal gezet (lintje erom tegen paardengeweld) en dan maar elke dag kijken hoeveel dazen er in de pot komen. Langpootmuggen komen er trouwens ook in. Natuurlijk zijn er nog genoeg dazen over die zo slim zijn om langs de val te vliegen en toch je paard gaan pesten, maar je kan nou eenmaal niet de hele wereld vol met dazenvallen gaan zetten. De paarden vonden het eerst maar een eng ding, maar raakten er snel aan gewend. De val werkt goed, ook voor je gemoedsrust.
We hebben hem vorige week netjes opgeruimd op zolder (de dazen zijn weg) zodat hij in de zomer van 2011 weer dienst kan doen.

Tijdens de ritten gebruik ik een zelfgemaakt paardenmiddel tegen dazen: 1/3 water, 1/3 azijn en 1/3 dettol (lysol). Met een plantenspuit spuit ik dit op mijn paard en mijn eigen armen. Het werkt net zo goed (of net zo slecht) als andere dure middelen en het spaart je geld uit (wat je bij voorbeeld kan opsparen voor een dazenval!)

Groeten,
Marina en Stijn


  • afbeelding van jaq
  • jaq
  • 9 september, 2010 - 19:36

Hai mensen,

Voor wie zuunig is: je kunt een dazenval ook wel zelf maken als je een beetje handig bent. Ik heb er dit voorjaar een gemaakt, en hij hangt nog steeds; heeft ook veel dazen gevangen deze zomer.
Je kunt op de officiele dazenval site kijken voor inspiratie/voorbeeld (heb ik ook gedaan).
Het komt er op neer dat je een grote "trechter" maakt van een materiaal waar dazen niet doorheen kunnen, maar de zon wel: mijn eerste versie (vorig jaar) was van een restant plastic (dik, versterkt met vezels) van een kapotte tunnelkas; dat werkte prima maar de paarden hebben hem na twee dagen gemold (les: afschermen met schrikdraad!!). De versie van dit jaar is gemaakt met een goedkope klamboe, om te veel vouwen/plooien in de stof te voorkomen en om meer stevigheid te geven heb ik een trechter van kippengaas gemaakt als basis. Overigens heb ik bij beide versies een hoelahoep gebruikt om de onder-opening vorm en maat te geven (had ik nog van vroeger!); op die manier past de bal er goed in ; voor de 'lengte'van de trechter moet je dus rekening houden met de bal die er voor 2/3 in moet kunnen hangen. De bal (=het lokaas, het moet voor een daas lijken op de kont van een paard, dus warm zijn en zachtjes bewegen) maak je van een skippybal die je niet helemaal strak opblaast (anders klapt ie als tie warm wordt in de zon) en zwart verft (gewoon een restje zware alkyd verf). De uiteindelijke vang-constructie heb ik gemaakt van een colafles (die zijn lekker stevig) die snij je doormidden en dan zet je de bovenkant ondersteboven in de onderkant (dan heb je dus iets dat lijkt op een wespenval!).
Dan de assemblage: ik heb de 'wespenval' vastgemaakt op een plankje met een gat erin (iets kleiner dan de diameter van de fles), de fles moet makkelijk los kunnen om hem te legen, ik heb dat opgelost door elastieken over de fles heen te trekken (aan haakjes die op het plankje geschroefd zitten). Het maakt niet zoveel uit hoe je dit doet, het is belangrijk dat de fles makkelijk eraf kan en dat de fles 'daasdicht' op de bovenkant van de trechter komt te zitten! Het plankje in mijn constructie doet ook meteen dienst om de bal aan vast te maken, daartoe heb ik aan de onderkant van het plankje ook 3 schroefhaakjes gemaakt waaraan dan weer een ketting zit waar de bal aan hangt, het plankje zit weer vast aan de bovenkant van de trechter met ijzerdraad. Dan moet je nog een constructie maken waarmee de trechter (met daarop het plankje met de fles, en daarin de bal die voor 1/3 onder de trechter uitsteekt) aan een 'paal' komt te zitten. Die paal/driepoot moet vrij stevig zijn vanwege de wind en het gewicht van de dazenval, en liefst moet de val een stukje van de paal afhangen zodat ie vrij kan bewegen (ook is het beter als dazen niet te veel 'rustpunten' hebben dicht in de buurt van de val, want dan zouden ze makkelijker kunnen ontdekken dat het geen paardenkont is!). Je moet even voor jezelf bedenken of je hem vaak wilt verplaatsen of niet, en dan daar de draagconstructie op afstemmen.
Ik had hem in een ochtend gemaakt en opgehangen; heb alleen maar goedkoop/rest materiaal gebruikt en heb er de hele zomer plezier van gehad! Succes met klussen, jaq.


  • afbeelding van marina
  • marina
  • 15 september, 2010 - 10:10

Complimentjes Jaq!
Je hebt gelijk, zelf maken kan ook, maar aan bovengenoemde beschrijving kan je wel zien dat je er aardig handig voor moet zijn en ook een beetje bewaarderig en/of ruim behuisd, want wie heeft er bij voorbeeld nog zijn oude hoela-hoep en skippybal op zolder liggen? Wij hebben het zelf maken ook overwogen, maar haakten af bij het idee dat we een skippy bal zwart zouden moeten verven; dachten dat het ding daar niet tegen zou kunnen en lek zou raken. Maar blijkbaar gaat het toch goed.
In ieder geval leuk om te weten, dat mensen die een dazenval hebben kunnen constateren dat het ding werkt: er komen echt dazen in die er niet meer uit kunnen!


  • afbeelding van Ingeborg
  • Ingeborg
  • 16 september, 2010 - 14:37

Jaq BEDANKT!!!! Ik ga dit voorleggen aan de meest handige man die ik ken (mijn vader Smiling

Groet Ingeborg


  • afbeelding van jaq
  • jaq
  • 22 september, 2010 - 22:42

Hoi Ingeborg,

Als je zelf gaat bouwen hou dan in je achterhoofd hoe de val werkt: de bal moet niet te klein zijn, warm worden in de zon (dus, zwart, zorgen dat de zon er goed op kan schijnen), en zachtjes bewegen in de wind. Alleen dan is het voor een daas iets dat op een dier (paard) lijkt. De bal moet op de aanvlieg-route hangen (plaats evt. testen), op de goede hoogte (ongeveer 1/2 meter boven de grond). Als de daas is geland op de bal, komt ie erachter dat het geen paard is en vliegt dan weg NAAR BOVEN; zorg er dus voor dat er genoeg van de onderkant van de bal onder de "trechter' uitsteekt als "aas", maar zorg er ook voor dat de 'trechter' er goed genoeg overheen hangt zodat je zoveel mogelijk wegvliegende dazen in de trechter krijgt! Hoe een wespenval werkt snap je waarschijnlijk wel; ik maak ze doorgaans dood in heet water trouwens, met fles en al in een emmer.
Succes met klussen! (je hebt nog een hele winter trouwens Smiling)
jaq.